Sistem Odası Kurulumu

Sistem Odası Kurulumu

Sistem Odası Kurulumu

Tüm network sisteminizin kabinet içinde konumlandırılması, gerekli sonlandırılmaların ve bağlantıların yapılması ve tüm sistem odanızın profesyonel bir biçimde kurulması için Panora Bilişim Teknolojilerinin profesyonel ekibiyle tanışın.

Sistem odası nemlendirme sistemleri ve ya server odası nemlendirme sistemleri, sunucu odalarınızın efektif ve uygun koşullarda çalışmasını sağlayan iklimlendirme sistemleridir. Hiç aralıksız çalışan ve yüksek ısılar üreten bilgisayarlarınızın zarar görmesini engellemek ve daha güvenli çalışmasını sağlamak için nem seviyesinin kontrol edilmesi çok önemlidir.

Sistem odaları şirketlerin ve kuruluşların ana sunucularını saklayan, sürekli çalışır durumdaki odalardır. Şirket verileri, kişiler veriler gibi önemli bilgilerin saklanması, bilgi teknolojileri ihtiyaçlarının ve internet servislerinin sağlanması gibi önemli işlevleri karşılar. Server odası kurulumunda iklimlendirme planlaması yapılmalıdır. Sistem odası nemlendirme sistemleri kullanılarak nem dengesi korunmalıdır.

 

Sistem Odası Nemlendirme Sistemleri Neden Kullanılır?

 

Elektrostatik Yüklenmelerin Önlenmesi: Server odaları pek çok elektronik cihazın bir arada hiç durmadan çalıştığı odalardır. Bu kadar çok elektronik, ortaya çıkardığı yüksek ısı ve elektrostatik yüklenmeler hem cihazları yıpratır hem de elektrik maliyetlerinizi önemli ölçüde artırır. Bir ortamda nem ne kadar düşerse, elektrostatik yüklenme o kadar artar. Ayrıca bu yüklenmelerin kontrolsüz boşalması, cihazlarınıza zarar verebilir, bilgi kayıplarına neden olabilir. Elektrostatik yüklenmeler, sistem odası nem oranı kontrolüyle önlenebilir. İdeal nem oranının sağlanması, iletkenliği artırarak statik yüklenmelerin boşalmasını kolaylaştırır. Böylece elektrostatik yük daha az birikir.

Sistem Odası İçerisinde Tozun Önlenmesi: Elektrostatik yüklenmelerin bir başka eksisi ise havadaki tozu çekerek yüzeye yapıştırmasıdır. Yüzeylerde biriken toz zamanla bilgisayarların veya sunucu cihazlarının soğutma fanlarını tıkayabilir. Nem tozun uçuşmasını ve elektriklenmesini engeller.

Odaların Soğutulması: Sürekli ve yüksek performansla çalışan server odası bileşenleri, çok yüksek ısılar yayabilir ve bu da büyük tehlikelere yol açabilir. Server odası nemlendirme cihazı hava ısısını düşürmeye ve cihazlara ideal sıcaklık sağlamaya yarar.

 

Sistem Odası Nem Oranı Ne Olmalı?

 

Nem oranı, havanın içerisinde tuttuğu su oranına denir. Araştırmalara göre sistem odası nem oranı %45 ile %55 arasında olmalıdır. Bu seviyelerdeki nem, cihazların ideal performansta ve yüksek güvenlikte çalışmasını sağlar. Fakat bu nem oranının takip edilmesi yada otomatik nemlendirme sistemi kullanılarak sabitlenmesi çok önemlidir. Nemin çok düşmesi halinde elektrostatik boşalmalar ve yüksek ısı gibi tehlikeler ortaya çıkar. Nem oranının %70’i aşması durumunda ise cihazlar ciddi zararlar görebilir. Nem oranının sabit tutulması, en güvenli ortamı sağlayacaktır.

 

Server Odası Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

 

Server odası sıcaklığı kaç derece olmalı sorusu odadaki donanıma ve büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır. Büyük server sistemlerinin olduğu odalardaki hava dolaşımı, uzmanlar tarafından tasarlanmalı, buna uygun olarak soğutma sistemleri ve nemlendirme sistemleri kurulmalıdır.

UPS odası sıcaklığı, yüksek enerji tüketen ve sürekli çalışan ekipmanlar ile sürekli yükselir. Yükselen sıcaklık hem nem oranını düşürür hem de cihazlara zarar verebilir. Sunucu odası sıcaklığı çok arttığı durumlarda elektrik maliyetleriniz de artar.

Üretici markalar ve çoğu uzman, sistem odası sıcaklığının 10 °C ve 28 °C arasında tutulması gerektiğini tavsiye eder. Bazı araştırmalar ise 1 °C +/- 21 ° C sıcaklık değerini tavsiye eder. Sıcaklık oranı kullanılan ekipmanlar, odadaki hava akışı gibi etkenlere göre hesaplanabilir.